Afrin’de terör örgütü PYD, PKK VE DEAŞ terör örgütleri mensuplarına yönelik yapılan ‘‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit olan Kahraman Mehmetçik için İlçemizde Belediyemiz tarafından yapılan taziye evininin açılışında Mevlid-i Şerif okutuldu.
İlçemiz Belediyesi ve Kardeş Belediye Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yapılarak vatandaşların hizmetine sunulan Başkale Taziye Evinin açılış töreninde Afrin’de terör örgütü PYD, PKK VE DEAŞ terör örgütleri mensuplarına yönelik yapılan zeytin dalı harekâtında şehit olan Kahraman Mehmetçik için Mevlid-i Şerif okutuldu.
İlçemizde düzenlenen programa Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi  Başkan Vekili Murat ZORLUOĞLU, Asayiş Kolordu Komutanı Salih KARATAŞ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz ÖZFİDAN,  6. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Şahin YENİLMEZ,   6. Hudut Alay Komutan Yardımcısı Piyade Albay Tefik ABAŞLIOĞLU, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat EKİCİ, Van’daki tüm kamu kurum amirleri ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları katıldı. Program sabah saatlerinde Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat ZORLUOĞLU’nun Kaymakamlığımızı ziyaretiyle başladı.
Vali ZORLUOĞLU’nu karşılayan Kaymakamımız Abdulselam ÖZTÜRK, İlçemizde  2017 yılında Belediyemiz ve Kaymakamlığımız tarafından yapılan çalışmalar hakkında Vali ZORLUOĞLU’na Brifing verdi.
Daha sonra Vali ZORLUOĞLU ile Kaymakamımız Abdulselam ÖZTÜRK ve beraberindeki kurum amirleriyle birlikte Başkale Merkez Tepebaşı İmam Hatip Ortaokulu Konferans salonunda Muhtarlarla Bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantının ardından Vali ZORLUOĞLU, Kaymakamımız ÖZTÜRK ve beraberindekiler, İlçe merkezinde yürüyerek Başkale’de Belediye tarafından yeni yapılan taziye evine geçti. Açılış programında Öğrencilerin Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan kahraman Mehmetçik için yazdığı şiir ve mektuplar okundu.
Burada konuşan Kaymakamımız Abdulselam ÖZTÜRK, “Bizler Devlet olarak, millet olarak zor günlerden geçiyoruz. Şair Mehmet Akif’in dediği gibi yedi iklimi cihan sarmış da duruyor karşımızda. Biz de onlarla mücadele ediyoruz. Yüce Allah Ayetinde diyor ki gâvurla dost olmayın eğer onlarla dostluk ederseniz siz de onlardan olursunuz. Bizim tokadımızı yedikleri için kendilerine taşeronlar bulmuşlar. Biz millet olarak devlet olarak asla kendi canımızdan kanımızdan olan vatandaşlarımızla mücadele etmiyoruz. Biz gavurla birlikte olup ve onunla dostluk edenle mücadele ediyoruz. Bu uğurda çok şehit veriyoruz. Biz burada bu taziye evinin açılışını yaparken, şehitlerimizin ruhlarına Fatiha okuyalım dua edelim maksadıyla bu açılışı anlamlı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu anlamlı günde yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Vatanımız uğruna can veren bütün şehitlerimizi rahmetle, hürmetle, minnetle anıyorum. Mekânları cennet, ruhları şad olsun.” dedi.
“Tek Bir Terör Unsuru Kalmayıncaya Kadar Mücadele Sürecektir”
Vali ZORLUOĞLU ise yaptığı konuşmada Terörle mücadele vurgu yaparak, Tek bir terör unsuru kalmayıncaya kadar Mücadeleye devam edileceğini belirterek  şöyle konuştu.
“Afrin’de çetin bir mücadeleye başlayan operasyon başlatan ve halen orada bulunan kahraman vatan evlatlarına Afrin aslanlarına milletimiz has evlatlarına buradan sizler adına selamlarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz. Bugün Başkale’de ortaya konan irade, burada nazlı nazlı dalgalanan ay yıldızlı al bayrağımız, Başkaleli vatandaşlarımızın devletlerine, ordularına askerlerine verdikleri açık destek, devletimizin milletimizin sırtının asla yere getirilmeyeceğinin en bariz örneği en somut göstergesidir. Sizleri yürekten tebrik ediyorum. Bizde bu kardeşlik ve birlik beraberlik oldukça Türkiye, Van ve Başkale çok daha gelişecek ve kalkınacaktır. Tek bir terör unsuru kalmayıncaya kadar mücadeleye kararlılıkla devam edilecektir” dedi.
Taziye Evinin açılışı yapıldıktan sonra Zeytin dalı harekâtı ve Başkale Şehitleri anısına mevlid-i şerif okutuldu.
İl Müftüsü Nimetullah ARVAS tarafından Şehit Mehmetçikler için yapılan duanın ardından program yemekle son buldu.